بازگشت

چگونه یک فایل DXF را برای دستگاه لیزر آماده کنیم؟

چگونه یک فایل DXF را برای دستگاه لیزر آماده کنیم؟

در این آموزش یاد می گیرم که چگونه یک فایل DXF را برای دستگاه لیزر خود آماده کنیم.

ابتدا مطابق تصویر زیر نرم افزار لایت برن را اجرا کنید. (جهت دانلود نرم افزار کلیک کنید)


سپس فایل مورد نظر برای طرح لیزر خود را که ذخیره کرده اید را import کنید. برای این کار مطابق تصویر زیر کافیست از طریق منوی اصلی روی گزینه File کلیک کنید. سپس روی گزینه import کلیک کنید (یا از طریق کلید میانبر Ctrl+I) این کار را انجام دهید.


بعد از کلیک روی گزینه Import صفحه ای مطابق تصویر زیر باز خواهد شد، کافیست فایل DXF خود را انتخاب کنید (جهت آموزش ساخت فایل DXF کلیک کنید).

بعد از انتخاب فایل DXF روی دکمه open کلیک کنید.


بعد از باز کردن فایل DXF می توانید از طریق پنجره Cuts/Layers استراتژی حک و برش با دستگاه لیزر را برای طرح خود تعریف کنید.

 

این استراتژی عبارتند از:

۱- تعریف لایه های برش

۲- تعریف لایه های حکاکی

به طور مثال مطابق تصویر زیر ما دو استراتژی برای طرح فوق تعریف کردیم. یکی استراتژی حکاکی با سرعت ۱۲۰۰۰ و توان ۱۰ درصد و دوم استراتژی برش با سرعت ۴۰۰ و توان ۱۰۰ درصد.


مرحله ی بعد تعیین موقعیت طرح در صفحه دستگاه لیزر می باشد. مطابق تصویر زیر در قسمت بالای سمت چپ صفحه نرم افزار می توانید موقعیت تصویر طرح DXF را تغییر بدهید. یعنی با تغییر دادن عدد های XPos و YPos که موقعت مرکز طرح لیزر شماست را می توانید در صفحه کار دستگاه لیزر تغییر دهید.


همچنین با انتخاب گوشه های طرح در کادر انتخاب مطابق شکل زیر می توان مقادر XPos و YPos را برای گوشه های طرح تعریف کرد.

الان در شکل بالا XPos  و YPos برای مرکز طرح لیزر می باشد. که در شکل زیر این مقادیر برای گوشه ی پایین سمت چپ می باشد.

برای تغییر این کار کافیست در مربع تعیین موقعیت روی دایره مربوطه مطابق شکل زیر کلیک کنید.

همچنین می توانید ابعاد طرح لیزر خود را با تغییر مقادیر Width  عرض و Height طول در کادر مربوطه مطابق شکل زیر نیز تغییر دهید.

توجه شود در کادر فوق اگر علامت قفل بسته باشد یعنی تغییرات طول و عرض طرح لیزر با هم تغییر می کند و اگر روی قفل کلیک کنید علامت قفل مطابق تصویر زیر باز می شوذ که آنگاه می توانید مقادیر طول و عرض را جداگانه تغییر دهید. همچنین این تغییرات هم به درصد و هم به عدد می تواند انجام شود.

شما می توانید طرح خود را نیز با توجه به نیاز خود در نرم افزار لایت برن بچرخانید، برای این کار کافیست مطابق تصویر زیر میزان چرخش مورد نیاز را بر حسب درجه در کادر Rotate وارد کنید.

همچنین برای تست اینکه جایگاه طرح لیزر شما در صفحه کار لیزر شما مناسب است می توانید در صفحه laser نرم افزار از گزینه Frame یا کلید میانبر Alt+R استفاده کنید.

در نهایت با کلیک روی گزینه save GCode در برگه laser  نرم افزار می توانید استراتژی که روی طرح DXF برای دستگاه لیزر حکاکی و برش تعریف کردید را جی کد گیری کنید.

بعد از کلیک روی گزینه save Gcode پنجره ذخیره سازی جی کد باز می شود. در برخی موارد که طرح لیزر شما لایه ای باز دارد نرم افزار این پیام را می ذهذ که لایه باز دارد می توانید مطابق تصویر زیر روی گزینه continue کلیک کنید تا وارد پنجره ذخیره سازی شوید.

در پنجره ذخیره سازی با انتخاب نام برای جی کد طرح لیزر خود و پسوند GCODE مطابق شکل زیر روی گزینه ذخیره save کلیک کنید.